TARGALT INTERNETIS UUDISKIRI

 
 
 
 
 

Targalt internetis advendikalender 2022: kasulikke ülesandeid ja nippe 1.-6. klasside õpilastele

Head õpetajad! Oleme koostanud Targalt internetis advendikalendri 2022, milles pakume 1.-6. klassi õpilastele huvitavaid ülesandeid ja kasulikke nippe nutiseadmete turvalisemaks ja ka tervislikumaks kasutamiseks. Igal päeval avaneb üks uus aken, millest leiab huvitavaid, harivaid ning ka lõbusaid ülesandeid erinevatel nutiseadmete kasutamisega seotud teemadel, näiteks paroolid, puhkusenipid, suhtlemine, postitamine, pildistamine, digikoristus jne. Kutsume teid advendikalendrit õpilastele tutvustama ning miks mitte ka tunnis kasutama. 1.-4. klassi õpilastel võib mõnede ülesannete lahendamisel vaja minna ka õpetaja abi. Advendikalender on leitav www.targaltinternetis.ee.

 
 
 

Küberolümpia projekti kübervõistlused nüüd tunnustatud Teaduse Populariseerija tunnusmärgiga

Teaduse populariseerimise auhinnaga pärjatud Birgy Lorenzi jaoks on oluline noorte turvaline käitumine internetis. Auhind anti kätte 11. novembri teaduskommunikatsiooni konverentsil "Teaduskommunikatsioon liigutab…"

 

Tallinna Tehnikaülikooli IT-teadlase ja õppejõu Birgy Lorenzi fookus on noorte ja koolide toetamine IT-õppes ning õpilaste küberturvalise käitumise edendamine. Kümneid tuhandeid noori harinud teadur on öelnud, et teda vaimustab noorte küberkäitumise uurimine ja selle mõjutamine. Lorenzit käivitab interaktiivne õpetamine, milles kõik õpetajad ja õppejõud tahaksid olla edukad ning eetiline käitumine nii teadlase kui inimesena. 

 

Just tema vedamisel ja Kaitseministeeriumi toetusel toimub detsembri alguses kooliõpilaste võistlus KüberNaaskel. Lisaks KüberNaasklile korraldab Birgy teisigi võistlusi ning viie aasta jooksul on võistlustel ja programmides osalenud 75 tuhat noort. Samuti loob ta ainekavasid, õppematerjale ja -mänge ning juhib TalTechis IT-didaktikakeskust ja akadeemilise eetika komisjoni. Ta on Eesti Informaatikaõpetajate Seltsi asutaja ja juhatuse liige, Eesti Andmekaitse Liidu juhatuses, Pelgulinna Gümnaasiumi õpetaja ja IT-arendusjuht. Aastaid on ta viinud Eesti talente välisvõistlustele nagu European Cyber Security Challenge, Cyber Patriot (USA), Magic CTF (USA). 

 

Põhjalikuma ülevaate Birgy Lorenzi tegemistest saab Eesti Teadus-infosüsteemist.

 
 
 
 
 

TARGALT INTERNETIS ÜRITUSED

 
 
 
 
 

Sügisesed kübervõistlused ja testid

 
 

Sügisel viidi Küberolümpia ja Targalt Internetis programmi raames läbi mitu kübervõistlust: KüberPähkel 4.-9. klassile, KüberPuuring 7.-12. klassile ja kutsekoolidele ning tulemas on KüberNaaskel 14-25aastastele talentidele, mille eelvoor toimub 2.-3. detsembril ja põhivoor 10. detsembril. 

 

KüberPähkli testimises osales üle 9000 noore 180nest koolist. KAART. Testimise tulemusena selgus, et noortele valmistab raskusi korrektsest terminoloogiast arusaamine ja mõistete ning praktilise elu näidete ühendamine. See näitab, et Eestis puuduvad kokkulepped, milliseid termineid me informaatikatunnis õpetame ning üle Eesti on informaatikaalased teadmised selle tõttu väga ebaühtlased. Õppijad saavad interneti turvalisusega seonduvat infot pigem õpetajalt ja vanemalt, noored ise nendel teemadel väga ei räägi. Oluline ressurss, mis koolidel tihti kasutamata, on kooli veebis ja sotsiaalmeedias turvalisust puudutavate trikkide ja nippide jagamine. Samamoodi selgus, et isikuandmete kasutust puudutavate lubade ja teavitusega ei ole igas koolis hästi. 

 

KüberPuuringu eelvoorus ja koolitusel osales algajate talentidena 115 kooli üle terve Eesti. KAART KüberPuuringus lahendasid noored IT seadmete ja internetis ette tulevad väljakutseid ning muuhulgas nuputasid, millised on õiged terminid.

 

Näiteks kas teie teate, mida tähendab ihunutik? Kas see on kehal kantav nutiseade? Ihuarvuti teostus kellana? Kitsa suunitlusega erialaarvuti? Arukas seade varundamiseks? Kõlar, mis mängib läbi naha? Tarkvaraline programm, mida kasutatakse virtuaalmasinas? Mitte ükski nendest? Milline käsklus annab vastuse missuguse DNS serveriga sinu arvuti on ühendatud? Windowsis ja Linuxis saab kasutada samasugust käsku! On see ipconfig, ifconfig, ping, nslookup või hostname?

 

KüberPuuringu tulemusi analüüsides oleme tuvastanud, et talente on koolis ~17%, kes võivad jääda õpetajale tihti märkamata. Talendiks küberturvalisuses võib osutuda õpilane, kes käib IT-valdkonna ringides, kuid võivad olla ka need, kes koolis ainetunnis vahel kiuslikud ja rumalad. Õpilaste testimine on aidanud koolidel avastada hulga arukaid ja kastist välja mõtlevaid noori, kellest võiks saada tulevikus Eestile suurt kasu. Neid noori saab kutsuda õpetaja koolis appi, kuid neid võiks saata edasi erinevatele küberturvalisuse võistlustele ja laagritesse, kus õpilastel on võimalus kohtuda omasuguste noorte häkkeritega. Esimene suur koolitus toimuski juba 17.11, kus 450 algajat talenti (128 võistkonda) üle Eesti õppisid kasutama CTF ehk lipuvõistluse keskkonda ja lahendama erinevaid ülesandeid meeskondades. 

 

KüberTalentidega tegevusi toetab Kaitseministeerium, Eesti Interneti Sihtasutus, Targalt Internetis projekt, Euroopa Liit. 

 
 
 

KüberKonverents kohtub Sõnaraamatuga

Tallinna Tehnikaülikool ja Eesti Informaatikaõpetajate Selts kutsuvad kõiki osalema veebikonverentsil "Sõnaraamat ja kübermöll". Konverents toimub 10.12.22. Registreerimine avatud kuni 7.12.22.

 

Selleaastane veebiküberkonverents pakub nii töötube, mõtisklemist terminite ja mõistete üle informaatikas ning tutvustab koolidele enesehindamise võimalusi küberturvalises, et valmistuda Eesti Infoturbe Standardi rakendamiseks. Jagatakse ideid, kuidas talente paremini toetada ja selguvad parimad KüberNaasklid.

  • 10:00-12:00 Töötoad mõiste/terminiarenduse huvilistele. Töötubades tutvustame kolme vahvat võimalust, kuidas õppijatega informaatikat puudutavaid termineid praktiliselt omandada.
  • 13:00-14:00 Sõnaraamat - esimeses konverentsi osas tutvustame seemnena valminud Kooliinformaatika sõnaraamatut ning arutame ekspertidega, milliseid väljakutseid  peidab endas terminite ja mõistete korrektne kasutus.
  • 15:00-17:00 Kool, kübermöll ja küberterminid - teises osas tutvustame, kuidas koolid saavad oma küberturvalisuse taset paremini hinnata, kuidas toetada talente. Läbi praktiliste arutelude näitame ette erinevate vajalike valdkonna terminite kasutust päriselus.

Konverentsi toetavad: Kaitseministeerium, Majandus- ja Kommunikatsiooni-ministeerium, Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Keele Instituut, Eesti Interneti Sihtasutus, Riigi Infosüsteemi Amet ja Eesti Informaatikaõpetajate Selts. 

PÄEVAKAVA
REGISTREERUN
 
 
 

UUDISED

 
 
 

Alustab KüberTalentide ettevõtluse stipendiumprogramm "Põgenemistuba"

 
 

Tallinna Tehnikaülikool kuulutas välja stipendiumiprogrammi leidmaks 18-30-aastaseid kübertalente, kes soovivad ennast arendada ettevõtluse valdkonnas. Programmi saab kandideerida kuni 12.12.2022 kell 12:12.

 

Ootame osalema noori, kes on varasemalt osalenud erinevatel kübervõistlustel nagu KüberPuuring, KüberNaaskel, Magic CTF, European Cyber Security Challenge ja samaväärsed võistlused. Pakume programmis osalejatele koolitusi ja kohtumist ettevõtjate ning ettevõtluse, küberturvalisuse ja tootearenduse ekspertidega. Projekti lõpuks valmivad meeskonnatööna põgenemistoad, millest parimate tubade autorid lunastavad välja stipendiumi. 

 

Projekti toetab Startup Estonia, EAS ja Kredex. Partneritena osalevad ka RangeForce, CTF Tech, CyberWise, Helmes ja Vespia.  

STATUUT
KANDIDEERIN
 
 
 
 
 

Küber-pealelõunad detsembris

 
 

Tallinna Tehnikaülikool koostöös Ameerika suursaatkonnaga Eestis korraldavad miniprojekti "Roadmap for Inclusive Cybersecurity" raames kaks ingliskeelset veebinari (45-60 minutit), kus astuvad üles küberturvalisuse eksperdid Ameerikast.

  • 5.12 kell 15:00 Kuidas jõuda küberturvalisuses inimlike aspektideni? How to Arrive at 'Behavioral Cybersecurity' - Personal Story of Wayne Patterson PhD (matemaatik, infotehnoloog, küberturvalisus). Kohtumisel kuuleme tema teekonna ja valikute kohta, kuidas ta jõudis küberturvalisuses inimlike aspektide juurde ning miks see võib olla  valdkonna kõige olulisem osa. Wayne Patterson on töötanud Eesti ekspertidega juba 2019. aastast. Tegemist on endise Horwardi Ülikooli professori ja küberturvalisuse keskuse juhiga. Ta on andnud välja erinevaid teadusartikleid ja raamatuid ning teostanud hulgi teadusprojekte. Ta avas küberturvalisuse tee naistele pakkudes võimalust vaadelda asju läbi inimlike aspektide. 
  • 19.12 kell 15:00 Kuidas küberturvalisuse mõtteviisi muutus tagab küberjulgeoleku valdkonna jätkusuutlikkuse? Will a Cybersecurity Mindset Shift Build and Sustain a Cybersecurity Pipeline? Prof. Augustine Orgah. Augustine Orgah on Lousiania Xavier Ülikoolis Füüsika ja Informaatika Instituudis Informaatika õppekava juht ja lektor. Augustine tutvustab oma loengus, kuidas ehitada küberturvalisust puudutavat teekonda ülikooli kontekstis, millest kõik õppijad saavad osa, ka vähemused. Teemadeks on küberturbealane haridus, värbamine sektorisse ja oskuste säilitamine, mis nõuab mõttemallide muutust jäämaks valdkonnas edukaks ning jätkusuutlikuks. 
REGISTREERUN
 
 
 

Küpsemas on digiturvalise kooli programmi ideekava 

Tallinna Tehnikaülikool viib Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel ellu enesehindamisvahendi loomise, millega koolid saavad hinnata oma küberturvalisuse olukorda neljas moodulis: dokumentatsioon, keskkond, õppetöö, inimesed koolis. Ideekava peaks valmis saama detsembriks.

 

Juba juunist on toimunud koostöö koolide ja ekspertide vahel, et töötada välja hindamise tööriist, pakkuda koolidele arenduslahendusi ning arutada, kuidas parimaid praktikaid tunnustada ja laiemalt tutvustada. Suurimad mured on koolidel täna Eesti inforturbestandardi (E-ITS) rakendamisega. Sageli ei ole koolides teema eest vastutajat, mistõttu on tegevused selles vallas juhuslikud. Samuti ei viida läbi enesekontrolliteste ning nii õpetajate kui lapsevanemate küberhügieeniteadmised vajavad värskendamist. Välja on toodud ka küberturvalisusele keskendunud huviringide vähesust. 

 

Katsed on läbi viidud 75. kooliga, kus digiturvalisuse teemadega on varasemalt tegeletud ning tegevustel on silma peal hoidnud haridustehnoloog ja/või ITjuht/arvutiõpetaja. Koolides, kus hindamistööriista on katsetatud, hinnati selle läbiviimist kogu meeskonnas oluliseks ning valiti välja tähtsamad arendusteemad. Murekohtade ja ühiste arendusvajadustena on esile toodud reeglite loomist, teavitustööd peredele, vajadust õppematerjalide ja koolituste järele, jms. 

 

Lisainfo saamiseks ja enesehindamise vahendiga tutvumiseks kirjuta: birgy.lorenz@taltech.ee. Kindlasti tasub osaleda 10.12.2022 toimuval KüberKonverentsil, kus sellest põhjalikumalt räägitakse.  

 

Uued kübertalentide tegevust tutvustavad videod

 
 

Paljud küsivad, kes on kübertalent? Meie jaoks on kübertalent küberturvalisuse valdkonna huvitegevustes (võistlused, koolitused, töötoad, stipendiumid jms) osalev noor, kes tunneb huvi arengu vastu küberturvalisuse valdkonnas. Noortega tegelemine ja talentide tuvastamine on pikemas perspektiivis aluseks Eesti riigi ja ettevõtete edukusele. Talente tuvastavad koolid, ettevõtted, kodud ja noored ise. 

 

Suvel panid noored talendid kokku seeria videotest, mis tutvustavad, kes nad on ja kuidas nad maailma ja infoühiskonna toimimist näevad. Eesti parimad osalesid 2022.a augustis Eesti Interneti Küberlaagris ja nendest moodustati Eesti esindusmeeskond European Cyber Security Challenge Euroopa taseme suurvõistlustele. Videotes tutvustatakse, kuidas leida endas julgus ja soov tegeleda IT ja küberturvalisusega - kuidas alustada ja kuidas ennast edasi arendada? 

Videod saavad osaks põhikooli ja gümnaasiumi informaatika õpikust. Tegevusi talentidega toetatakse Eesti Interneti SA projektist "Eesti küberkaitse talendid Euroopasse ja parimate praktikate jagamine", mille elluviija on Tallinna Tehnikaülikool.

 
 
 

Tähistame turvalise interneti päeva 7. veebruaril 2023

Lastekaitse Liit, Harno ja Taltech kutsuvad koole arendama laste digipädevust ja korraldama 2023. aasta veebruaris õpilastele ja koos õpilastega temaatilisi teavitusüritusi. Loome selle tarbeks veebilehele www.targaltinternetis.ee ideepanga, kuhu lisame jooksvalt uusi materjale ning inspiratsiooniks toome näiteid erinevatest huvitavatest ja kasulikest temaatilistest üritustest. Näiteks käesoleva aasta veebruaris korraldati tänu aktiivsetele õpetajatele teavitusüritusi 12600 õpilasele 107 asutuses üle Eesti. 

Soovime teie abiga jõuda järgmisel aastal veelgi rohkemate laste ja noorteni, et nendega arutada ja viia nendeni teadmisi näiteks info kriitilisest hindamisest, küberturvalisusest, oma vaimse tervise hoidmisest, teadlikumast ekraanide kasutamisest, pildistamise ja avaldamisega seotud reeglitest jne. 

 
 
ROHKEM INFOT
 

Loomisel on Targalt Internetis head tavad

 
 

Oleme ettevalmistamas Targalt Internetis häid tavasid, mille abil saavad organisatsioonid ja koolipere mõtestada turvalisemat internetis käitumist seoses admete ja teenuse arendamise ja kasutusega haridusvaldkonnas. 

 

"Koolid on selle teemaga hädas - maailmas pakutakse e-teenuseid, mis tunduvad turvalised ja hariduslikud, kuid kas ikkagi on. Õpetajad ei suuda enam ammu mõista, mille alusel mingit keskkonda võiks kasutusele võtta või kas tegevustest võiks tulla ka õppijale kahju," selgitab Birgy Lorenz, TTÜ küberturvalisuse valdkonna vanemteadur.  

 

Hea tava sisaldab endas soovitusi teenusepakkujale, koolile, õpetajale, õppijale ja lapsevanemale, et koos ühiselt digirikkas koolielus paremini hakkama saada. Kui soovid uurida hea tava alust ja sinna kogutud mõtteid, siis ootame teie sisendit kuni 10.12.2022. Lisage oma mõtted kommentaaridena SIIA.

 

Tutvustame head tava avalikkusele veebruaris 2023. Loodame, et sellega liituvad ettevõtjad, koolid ja ametkonnad.

 
 
 

PARTNERITE TEATED

 

Nutt tuleb peale

Juba mitmendat aastat korraldavad Rääma nutiajud võistlust Nutt tuleb peale, mille eesmärk on kaasata koolide õpilasi oma teadmisi ja oskusi proovile panema infootsingus. Viktoriin toimus novembris 2022 ning kokku osales võistlusel üle 4000. koolipere liikme. Sel korral olid küsimused ladina keelest, majandusest, geograafiast, ametitest kui ka muusikast. Osalejate vahel loositi välja auhinnad. Korraldustiim tänab osalejaid ning kutsub kõiki viktoriinis uuesti osalema juba 13.03.-17.03.2023.

 

Toetajad: Others, HARNO, Coop, Insplay, TalTech, Goldmark Games, Telia.

 
 
 

Digiõppe lõpptulemuste tutvustamine

Eesti Informaatikaõpetajate Selts viib koostöös HARNO ja teiste partneritega läbi 2021.-2022. aastal projekti, mille eesmärgiks on üle Eesti üldhariduskoolides informaatikaõppe toetamine. Nüüdseks on jõudmas projekt lõpufaasi ehk saame lugeda tibusid.

 

Tibusid loetakse 8.12.2022 toimuval lõpuseminaril, kus tutvustatakse muuhulgas ka Informaatikaõppe strateegiat 2030. Projekti juhtisid Eesti Informaatikaõpetajate Seltsi juhatuse liikmed Rasmus Kits ja Riin Saadjärv. 

 

Projekti raames on ellu viidud

Informaatikaõppe võimestamine Eesti üldhariduskoolides. Kahe aasta jooksul on toetatud Eesti üldhariduskoole IT õppe käivitamisel ja arendamisel. Tegevuse käigus loodi ekspertidest koosnev kogu, kes töötab välja õppe arengusuunad järgnevaks viieks kuni kümneks aastaks ning samuti nõustas käivitamisel ja arendamisel nii koole kui ka lasteaedu. 

Kaasajastati I ja II kooliastme digiõpikud. 

Viidi läbi programmeerimisalase MOOC-i korraldamine gümnaasiumiastme õpilastele. Partner Tallinna Tehnikaülikool viis läbi programeerimisalane MOOC-i kursuseid. Kokku osales kursusel vähemalt 600 õpilast.  

LOE PROJEKTIST
 
 
 

Targalt internetis Facebook ja Instagram 

 

Jälgi meid Targalt internetis Facebooki ja Targalt internetis Instagrami lehel, kus anname soovitusi ning nippe, kuidas internetti ja digiseadmeid turvalisemalt kasutada. Olete oodatud tutvuma ja soovi korral jagama. :)